Ergonomické pracovní místo ve studovně

Studovna Areálové knihovny FSI na Technické 2 byla dovybavena jedním ergonomickým pracovištěm, které splňuje zásady ergonomie práce s počítačem.

Pracovní misto jsme pro Vás studenty získali díky projektu InTeg – Integrační centrum podpory a poradenství na VUT v Brně. Toto pracoviště kromě „zdravotní nezávadnosti" poskytuje vysoký pracovní komfort, protože většina jeho komponent je nastavitelná podle individuálních potřeb uživatele. Pracoviště tak ocení i lidé „neprůměrných rozměrů" a také ti, kteří k osobnímu transferu používají vozík. Jsme rádi, že vás nyní můžeme na pracoviště pozvat, abyste „na vlastní kůži" vyzkoušeli následující vybavení:

· výškově mechanicky nastavitelný stůl, který je možné nastavit v rozmezí od 67 do 115 cm, což vám mimo jiné umožní na chvíli si odpočinout od sedu a k práci si stoupnout

· kancelářskou židli s integrovanou sedoliftovou mechanikou, která umožňuje odpružení sedáku při usednutí a při zvednutí se ze židle, a dorsokinetickou oporou, která v nastavitelných stupních pevnosti umožňuje plynulé natáčení a naklápění opory trupu podle toho, jak je opěradlo židle zatíženo. Oba tyto mechanismy dovolují zachovat fyziologické zakřivení páteře, a to nejen v klidném vzpřímeném sedu, ale i při pohybu trupu v prostoru, ke kterému dochází například při dosahování na vzdálenější předměty na pracovní ploše (telefon, tiskárna, zápisky apod.), zaklánění se nebo při manipulaci s předměty pod úrovní pracovní plochy (zvednutí předmětu ze země, vytažení předmětu ze spodní zásuvky apod.)

· nožní podložku, která pomáhá k pohodlnému opření chodidel tak, aby nohy poskytovaly dobrou oporu trupu

· držák na monitor, pomocí kterého si můžete monitor nastavit do polohy pro vás nejvýhodnější, a to jak posunem nahoru a dolů, tak naklápěním vpřed a vzad a natáčením vlevo a vpravo

· podpěru klávesnice s podložkami pro zápěstí, která je rovněž nastavitelná výškově a klopením, a umožňuje tak optimální opření zápěstí před klávesnicí a uvolnění pletenců ramenních

· myš tvarovanou tak, aby na ní spočinula celá dlaň a nedocházelo k vnitřní rotaci předloktí a potažmo pletence ramenního

· stolní lampu poskytující spektrum denního světla

· podpěru pro notebook pro práci s externí klávesnicí a myší a vlastním notebookem (k zapůjčení u výpůjčního pultu)

· podpěru pro dokumenty snadno ovladatelnou, lehce přenosnou, nastavitelnou do libovolného sklonu s posuvným pravítkem s lupou

Budeme rádi, když toto vybavení zkusíte využít pro svoji práci v knihovně  a dáte nám vědět, jak se vám s takovým vybavením pracovalo. Svůj názor můžete sdělit prostřednictvím dotazníku, který je k dispozici v knihovně, nebo e-mailem na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Na této adrese vám také rádi zodpovíme vaše otázky týkající se ergonomického pracoviště, ergonomie obecně nebo projektu InTeg.

Chcete-li se o ergonomii dozvědět více a také si více vyzkoušet, navštivte pracoviště CESA nebo www.integ.vutbr.cz/pujcovna